Awards

Dorothy Grechesky Memorial Scholarship

Year Member Instrument  School
2005 Diana Hsieh Clarinet
2006 Shawna Woodall Saxophone
2007 Andre E. Warren II Trumpet
2008 Johanna Rohler Flute
2009 Andre E. Warren II Trumpet
2010 Adrea Atchison Clarinet Mt. Vernon
2016 Donald Crouch Clarinet Broad Ripple

As voted by IYWS membersOutstanding Member Award

Year Member Instrument  School
1999 Briana Rhodes Clarinet Broad Ripple
1999 Jeremy Kindsvatter Saxophone Lebanon
2000 Samantha Fox Clarinet North Central
2000 Ann Marie Lynch Clarinet Logansport
2001 Samantha Fox Clarinet North Central
2001 Chris Forsythe Tuba Avon
2002 Samantha Fox Clarinet North Central
2002 Joseph Roswarski Saxophone Harrison
2002 Julianne Merrill Piano North Central
2003 Joseph Roswarski Saxophone Harrison
2003 Nathaniel Patty Trumpet Pike
2003 Lindsey Williams Oboe North Central
2004 Nathaniel Patty Trumpet Pike
2004 Molly Schaus Oboe Zionsville
2005 Megan Andress Trumpet North Central
2005 Nick Terrio Saxophone Cathedral
2006 Nick Terrio Saxophone Cathedral
2006 Yifan Zhang Flute Carmel
2007 Cameron Cecil Clarinet Park Tudor
2007 William M. Smith Trumpet Cascade
2008 Glen Dash Trumpet Carmel MS
2008 William M. Smith Trumpet Cascade
2008 Joseph Miller Clarinet McCutcheon
2008 Elizabeth Neumann Piccolo Zionsville
2009 Elizabeth Neumann Flute Zionsville
2009 Joseph Miller Clarinet McCutcheon
2010 Elizabeth Miller Flute Zionsville
2011 Nathaniel Davis Tuba Crawfordsville
2012 Johnny Szumski Tenor Sax Avon
2012 John Niemic Tuba Lawrence North
2013
2014
2015 Matt Ridge Percussion Fishers
2016 Jessica Conlin Oboe Carmel HS
2016 Ben Moan Alto Sax New Palestine HS
2016 Matt Wilson Trombone Hamilton Southeastern HS

Director’s Award

Year Member Instrument School
1999 Joseph Trester Tuba Center Grove
1999 Libby Hanssen Trombone Carmel
2000 Matt Terkhorn Saxophone Decatur Central
2000 Kathryn Pegors Trumpet Heritage Christian
2001 Emily Williams Flute Brebeuf Jesuit
2001 Jeremy Isley Percussion Pike
2002 Lisa Schaus Flute Brebeuf Jesuit
2002 Mackenzie Herrell Bassoon Logansport
2002 Cara Thornberry Percussion Connersville
2003 Katie Miller Trumpet Zionsville
2003 Shawn Tipton Percussion Connersville
2003 Adam Miller Euphonium Burris
2004 Brittany Lash Euphonium Hamilton Southeastern
2004 Brittany Lash Clarinet Connersville
2004 Annie Dalton Clarinet Cathedral
2005 Jordan Smith French Horn Ben Davis
2005 Melissa Wall Flute Perry Meridian
2005 Hollie Grey Clarinet Whiteland
2006 Mike Blackwell Trumpet Zionsville
2006 Randa Mason Tuba Sheridan
2006 Josh Hutchins Trumpet Carmel
2007 Monica Apple Flute Warren Central
2007 Caitlin Bernhart Flute Avon
2007 Erin Chappell Euphonium Zionsville
2008 Caryln Waller Clarinet Westfield
2008 Corey Stewart Percussion Clark Pleasant MS
2008 Greg Barrow Tuba Northview MS
2008 Jacob Baldwin Clarinet Sycamore
2008 Claire Dalder Clarinet Harrison
2008 Scott Causey Percussion Whiteland
2008 Abby Whitaker Trumpet Whiteland
2009 Abigail Springer French Horn Warren Central
2009 Caitlin Barringer Bassoon Pike
2009 Zach Schlangen Tuba Arsenal Tech
2010 Joseph Miller Clarinet McCutcheon
2011 Alice Runion Piccolo Fishers
2011 Aaron Erlandson French Horn Lebanon
2012 Lyndsay Rogers Oboe Lawrence North
2012 Julian Orem Saxophone Greenwood
2013
2014
2015 Jacklyn Adams Oboe University
2016 Kai Sandstrom Horn North Central
2016 Cassie Crenshaw Flute Danville
Advertisements